sloik-na-sukcesy
Psychologia i rozwój osobisty

Słoik na sukcesy

Słoik na sukcesy- co to jest i o co w nim chodzi?

Pierwszy raz o słoiku na sukcesy usłyszałam podczas webinaru prowadzonego przez Olę Budzyńską, czyli Panią Swojego Czasu.

Słoik na sukcesy w cale nie musi być słoikiem, może być pudełkiem lub czymkolwiek chcesz czy masz pod ręką. Ja wykorzystałam słoik, który dostałam na parapetówkę i leżał pusty. Nie wiedziałam co z nim zrobić do momentu, kiedy usłyszałam o tej idei od Oli.

Sięgnęłam pamięcią głęboko wstecz i spisałam na małych karteczkach wszystkie moje mniejsze i większe osiągnięcia.

Pragnę zaznaczyć, że to też nie muszą być sukcesy, to mogą być nasze marzenia, które udało nam się spełnić. Teraz spisuje je na bieżąco.

Ważne jest to, aby nie porównywać się i swoich sukcesów z innymi. Każdy z nas ma inne priorytety. Dla jednej osoby wstanie z łóżka jest normalną, naturalną czynnością, którą powtarzamy każdego dnia, z kolei dla osoby niepełnosprawnej czy osoby z depresją jest to ogromny sukces. O tym należy pamiętać.

Nie ma znaczenia też ilość zapisanych karteczek, to nie o to chodzi. Do słoika sięgamy w momencie naszego kryzysu. W momencie, gdy czujemy się totalnie wypruci, bez pomysłów. Wtedy, gdy jesteśmy na dnie naszej sinusoidy motywacyjnej. Ja, gdy przychodzi ten okres wyciągam wszystkie karteczki po kolei i czytam co udało mi się zrealizować i uświadamiam sobie, że nie jestem tak beznadziejna jak mi się wydawało w tym momencie. Oczywiście samo przeczytanie karteczek nie gwarantuje Ci, że od razu będziesz mieć chęci do pracy i mnóstwo kreatywnych pomysłów. Nie gwarantuje Ci również, że ze stanu nieproduktywności przejdziesz na najwyższy level, ale z całą pewnością poczujesz się dużo lepiej.

Mój słoik na sukcesy sprawił, że zaczęłam doceniać samą siebie. Dodatkowo działa na mnie niezwykle motywująco. Dobrym pomysłem jest tworzenie słoika co roku i spisywanie wszystkich swoich osiągnięć każdego dnia, a pod koniec roku zrobić sobie podsumowanie. Ta praktyka pozwala również przeanalizować swoje cele i pozwala zrobić krok do przodu.

Co potrzebujesz, aby stworzyć słoik na sukcesy?

  • słoik, pudełko- coś do czego będziesz wkładać karteczki
  • kartki, na których będziesz zapisywać swoje osiągnięcia. Zarówno te mniejsze, jak i większe sukcesy

i to tyle 🙂

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0