cytaty-ktorymi-kieruje-sie-w-zyciu
Psychologia i rozwój osobisty

13 inspirujących cytatów, którymi kieruje się w życiu

Istnieją takie cytaty, które bardzo głęboko zapadają w pamięć i dają nam do myślenia. W życiu przeczytałam wiele pięknych i mądrych cytatów, którymi warto się kierować, jednak te zawarte poniżej szczególnie zapadły w moją pamięć i z nimi szczególnie się utożsamiam. Drzemie w nich ogromna mądrość, momentami lekcja pokory, a także słowo otuchy oraz motywacja do działania.

Walka o marzenia

1. „Nigdy nie pozwól, aby Ci ktoś wmówił, że nie możesz czegoś zrobić. Jeśli masz marzenie, musisz je chronić. Ludzie nie potrafią sami czegoś zrobić, więc mówią, że Ty też nie możesz. Jeśli czegoś chcesz to zdobądź to. Kropka.” W pogoni za szczęściem

Odkąd obejrzałam film „W pogoni za szczęściem” całkowicie zmieniło się moje myślenie. Cytat ten towarzyszy mi już od wielu lat. Zawsze, gdy stoję przed swoimi marzeniami twarzą w twarz i słyszę osoby, które chcą to marzenie zniszczyć przypominam sobie o nim i nie słucham ich, nawet jeśli są to najbliższe mi osoby.

Zazwyczaj tak jest, że nie mamy wsparcia wśród osób, które są nam najbliższe- rodzice, partnerzy. Ale odpowiedzmy sobie na pytanie, czy są oni autorytetem w dziedzinie, w której chcecie się spełniać? Jeśli nie- nie słuchajcie ich. Wiem, że moi rodzice chcą dla mnie jak najlepiej, ale nie znają się na wszystkim. A już na pewno nie na tym, w czym ja chcę spróbować swoich sił. Mam marzenie i nie pozwolę nikomu go zniszczyć. Trzeba mieć naprawdę dużo siły i samozaparcia, aby nie słuchać porad najbliższych osób i po prostu zawalczyć o swoje marzenia.

Ja wiele razy usłyszałam, że mam słomiany zapał (tak btw uważam, że nie ma czegoś takiego), ale nikt się nigdy nie zastanowił, że może to miano słomianego zapału wzięło się też między innymi z  tego, że za każdym razem ktoś próbował stłamsić marzenie? Wiele jest też zazdrosnych osób, które nie chcą być gorsze od nas i dlatego wmawiają nam, że coś się nie uda, że tego nie potrafimy. To nie jest prawda. Jeśli w coś głęboko wierzysz i czujesz to całą sobą, to po prostu to spróbuj, najwyżej się nie uda.

2. „Jeśli masz cel i okazję jedyną w życiu, by ziścić każde swe marzenie, chwilę, która wszystko zmieni, chwytaj ją.” Eminem Lose Yourself

Kolejny cytat, który jest poniekąd uzupełnieniem pierwszego. Cytat ten, nauczył mnie łapać okazję, nie chcę przez całe życie zastanawiać się „a co by było gdyby”.

Ryzyko

3. „Chociaż raz postaw wszystko na jedną kartę.”

Kilka razy ryzykowałam. Ale całkiem niedawno postanowiłam wcielić w życie to motto i postawiłam wszystko na jedną kartę, zaryzykowałam. W pewnym momencie życia nie mamy nic do stracenia, a zyskać możemy naprawdę bardzo wiele. W tamtym okresie gra toczyła się o moje zdrowie psychiczne i ogólnie lepsze życie oraz walkę o swoje marzenia. Postanowiłam rzucić swoją dotychczasową pracę, która wyniszczała mnie nerwowo. Mając mnóstwo kredytów zaryzykowałam, chociaż obaw miałam wiele. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Ważne decyzje nigdy nie są łatwe. Właśnie te najważniejsze są najtrudniejsze. Pamiętaj „za rok będziesz żałować, że nie zacząłeś dzisiaj” Karen Lamb

4. „Nikt za nas życia nie przeżyje”

Mamy tylko jedno życie i od nas zależy jak je przeżyjemy. Nikt nie ma prawa mówić nam co mamy robić i jak mamy żyć. Niektórzy rodzice chcą abyśmy spełnili ich chore ambicje. Ja nie mam czasu spełniać marzeń innych, ja mam swoje i to na nie poświęcę swoje życie. Na szczęście moi rodzice nigdy mi niczego nie narzucali, pozwolili mi samej odkrywać swoje pasje. Ja pragnę swoim dzieciom pokazać świat i możliwości, natomiast ostateczna decyzja będzie należeć do nich.

5. „Lepiej jest żałować rzeczy, które się zrobiło, niż to czego się nie zrobiło.”

Jak już pisałam wyżej, nie chcę przez całe swoje życie zastanawiać się, co by było, gdybym zaryzykowała, po prostu to robię. Żyję zgodnie ze swoim sumieniem i tym co podpowiada mi intuicja. Oczywiście są rzeczy, których żałuję, ale uważam, że one ukształtowały mój charakter, człowiek uczy się na błędach, zbiera wiedzę i doświadczenia.

Pewność siebie i wiara we własne możliwości

6. „To smutne, że głupcy są tacy pewni siebie, a ludzie rozsądni tacy pełni wątpliwości.”

Najprawdziwsza prawda, której nie potrafię zrozumieć. Dlaczego osoby, które mają coś do powiedzenia boją się to zrobić, a osoby, które powinny milczeć bo nic mądrego nie wnoszą tylko  „ kłapią dziobem” na lewo i prawo (przepraszam, za to sformułowanie, ale nie mogłam inaczej) są tacy odważni i pewni siebie?

Perfekcjonizm

7. „Rób co możesz w miejscu jakim jesteś i z tym co masz.”

Przypomniał mi się jeszcze kolejny pasujący tu cytat Oli Budzyńskiej, czyli Pani Swojego Czasu „Zrobione jest lepsze od doskonałego”. Jestem osobą, która dąży do perfekcji i czeka na moment kiedy wszystko będzie idealne. Teraz już wiem, że nie ma na co czekać. Wszystkie wielkie firmy też nie wypuszczają od razu najlepszego produktu. Wypuszczają to co jest i potem go aktualizują.

Podobny cytat: „Nie myśl o pieniądzach, których nie masz. Skoncentruj się na tym, co możesz zrobić z tymi, które posiadasz” Steve Wozniak

Obydwa mówią o tym, że nie ważne ile mamy sprzętu czy pieniędzy, nie powinniśmy o tym myśleć i czekać na lepszy czas, bo ten „lepszy czas” może nigdy nie nadejść. Powinniśmy działać tu i teraz, a potem ewentualnie poprawiać i aktualizować, a nie czekać aż ktoś inny wpadnie na ten sam pomysł co my.

Wyobraźnia

8. „Wyobraźnia jest jedynym limitem.”

Dzięki wyobraźni możemy rozwijać swoje pasje, okrywać nowe rzeczy. Każdy z nas potrafi marzyć, a jeśli chcemy to osiągnąć wystarczy, że będziemy marzyć właściwie. Co to znaczy „właściwie marzyć”? Oznacza to, poszukiwanie nowych rozwiązań , otwieranie się na otoczenie, pozytywne myślenie. „Nie wstydź się swoich porażek, wyciągaj z nich wnioski i próbuj od nowa” Richard Branson. Rusz głową.

9. „Jeżeli chcesz być wielki zaczynaj od rzeczy małych. Zakładaj głęboki fundament pokory, skoro zamierzasz budować wysoko.” Św. Augustyn (Aureliusz Augustyn z Hippony)

Niektórzy chcą być od razu kimś wielkim. Obserwują osoby, które odniosły sukces i patrzą tylko na to co jest tu i teraz. Nikt nie zastanawia się jaką drogę ktoś musiał przejść, aby być tym kim jest teraz. Mi też nic z nieba nie spadło, nie dostałam niczego od tak, na wszystko musiałam sobie sama zapracować. Krok po kroku, nie wszystko na raz i od razu. Mam zaplanowany każdy projekt i nie oczekuje, że od razu będę zarabiać miliony. Wiem, że czeka mnie ogrom pracy, jestem tego świadoma.

Doceń to co masz, wdzięczność

10. „Nauczmy się doceniać małe rzeczy.”

„Cieszmy się z małych rzeczy, bo wzór na szczęście w nich zapisany jest” słowa z piosenki Sylwii Grzeszczak super to opisują. Te najmniejsze rzeczy, gesty potrafią dać szczęście. Żyć bez oczekiwań, brać takim, jakie jest. Ważne, by dostrzec, że ambicji nigdy nie uda nam się zaspokoić w pełni, one zawsze będą rosły, a porównywanie się z innymi zawsze będzie stawiało nas na straconej pozycji.

Motywacja i pokora

11. „Definiują Cię dwie rzeczy: Twoja cierpliwość, gdy nie masz nic i Twoja postawa, gdy masz wszystko.”

Przepiękny cytat. Jest jednym z najważniejszych życiowych prawd, które dają mi siłę, motywację oraz cierpliwość, a także momentami lekcję pokory. Słowa „gdy masz wszystko” są ogromną lekcją pokory, to jaką ktoś ma postawę będąc na szczycie naprawdę wiele o nim mówi. Niektórzy uważają, że pieniądze zmieniają człowieka, ja tak nie uważam, ponieważ pieniądze same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Uważam, że są bardzo pomocne. Słowa typu „pieniądze szczęścia nie dają” są dla mnie kompletnym brakiem zrozumienia. To jest nie prawda, mogą dać szczęście pod warunkiem, że ma się z kim to szczęście dzielić. Powiedz ten tekst rodzicom, którzy mają chore dziecko i próbują rozpaczliwie zdobyć pieniądze, aby wyleczyć swoje dziecko. Pycha jest okropną cechą, która niszczy człowieka od środka. Z kolei słowa „Gdy nie masz nic” są dla mnie ogromną motywacją w momencie, gdy mam doła, wiem, że muszę być cierpliwa, aby z tego wyjść.

Oczekiwania

12. „Niczego nie oczekuj, wszystkiego się spodziewaj.”

Pierwszy raz o oczekiwaniach usłyszałam na instastories Elajzy i ten cytat zapadł mi głęboko w pamięci. Prawdą jest, że oczekiwania są źródłem rozczarowań. Jeśli za partnera wybraliśmy osobę kompletnie NIE romantyczną to nie powinniśmy oczekiwać od niej, że się zmieni i nagle będzie nam organizować romantyczne wieczory.

Inaczej jest w przypadku oczekiwań w pracy, normalne jest to, że jako klient oczekujemy dbałości o szczegóły i dobrej jakości usług, natomiast w życiu prywatnym powinnyśmy uwolnić się od oczekiwań. W dzisiejszych czasach ludzie są bardzo roszczeniowi i uważają, że wszystko im się należy, ale to nie prawda. Mi też nic się od tak nie należy, na wszystko trzeba sobie zapracować. Jeśli komuś pomagam to robię to bezinteresownie, nie oczekuje niczego w zamian, nie oczekuję również od nikogo pochwał i prezentów.

Powinniśmy zastanowić się czy jesteśmy biorcami czy dawcami. Ja zdecydowanie jestem dawcą i dlatego wcześniej byłam wykorzystywana, ale w końcu nauczyłam się mówić nie i jestem bardziej samoświadoma.

Życiowe role

13. „Każdy człowiek ma cztery twarze: tę, którą pokazujemy, tę, którą widzą inni, tę, którą myślą, że jest prawdziwa i tę prawdziwą. Wybierając jedną z nich nie rezygnujemy z pozostałych.” Chińskie przysłowie.

Zawsze każdemu kto uważa, że mnie dobrze zna powtarzam: Znasz mnie na tyle, na ile sama Ci na to pozwolę. Oprócz tego, że każdy z nas odgrywa w życiu jakąś rolę np. w moim przypadku jestem córką, byłam wnuczką, jestem siostrą, a także mamą. Za każdym razem jestem inną osobą.

W przypadku tego cytatu mowa jest o czterech twarzach (ogólnie). Dla przykładu, gdy mamy zły nastrój, ubrani jesteśmy w „ciuchy po domu” i spotkamy jakąś osobę po raz pierwszy i jesteśmy dla niej nie mili, ta osoba może stwierdzić, że tacy jesteśmy zawsze, jak to mówią „jak cię widzą tak cię piszą” albo „pierwsze wrażenie jest najważniejsze”.

Taką twarz właśnie przed tą osobą pokazaliśmy, ale czy jesteśmy tacy naprawdę, czy jesteśmy tacy zawsze? Niektórzy myślą, że jestem twarda, że mnie nic nie wzrusza, ale to nie prawda. Potrafię płakać nawet przy bajkach, tylko tego nie pokazuje, ale czy to oznacza, że jeśli tego nikt nie widzi to nie jestem wrażliwa?

Zmieniamy twarze w zależności od sytuacji w jakiej się znajdujemy, dlatego nie powinno oceniać się książki po okładce. Przeważnie pierwsze wrażenie bywa mylne. Co prawda mam przeczucie co do osób, ale bardzo często osoby, które z początku nie przypadły mi do gustu, z czasem okazały się być bardzo wartościowe. Z kolei te osoby, które od razu skradły moje serce okazały się nic nie warte.

A Ty, jakie inspirujące cytaty znasz? Jakimi kierujesz się w życiu? Które zapadły Ci głęboko w pamięć?

4.1/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0