Psychologia i rozwój osobisty

Mapa marzeń, czyli jak osiągnąć sukces.

„Jedną z technik spełniania marzeń jest tworzenie ich mapy”

Już od dawna nie spisuje postanowień noworocznych w klasyczny sposób. Kiedyś uważałam, że wypisanie prawie całej kartki jest ambitnym celem.W konsekwencji już w pierwszej połowie roku czułam się sfrustrowana, że nawet ¼ z tych celów nie udało mi się osiągnąć. Teraz tworzę mapę marzeń. Dla mnie mapa marzeń jest mapą ogólną, bez terminu. Z kolei mapę celów tworzę na rok bieżący, następnie cele te rozpisuje na czynniki pierwsze i staram się krok po kroku je realizować.

Dla przykładu moim marzeniem jest mieć piękny dom z dużym ogrodem i basenem, ale nie koniecznie zaplanowałam go mieć na ten rok, rozumiecie? Z kolei mapę celów tworzę wraz z konkretnym planem, jak te cele osiągnąć, krok po kroku.

Kilka słów o mapie …

Mapa marzeń jest pewnego rodzaju drogowskazem. Technika wizualizacji pomaga uświadomić nam, czego pragniemy. Wykonujemy ją w dowolny sposób, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Ja uwielbiam rysować, więc stworzyłam kolaż wykonanych przeze mnie rysunków na tablicy korkowej. Ty możesz zrobić swoją z powycinanych ilustracji z gazety, fotografii, opisów, napisów, możesz wydrukować z Internetu, lub tak jak ja narysować swoje marzenia.

Tworząc mapę marzeń i mapę celów na rok bieżący staram się określić przedział czasowy,  w którym chcę osiągnąć założone przeze mnie cele.

Gdzie umieścić mapę marzeń?

W strategicznym miejscu. Tam, gdzie non stop sięga nasz wzrok, ale… powinniśmy też często zmieniać jej miejsce, aby nasz wzrok się do niej nie przyzwyczaił. Dlaczego? Ponieważ, gdy spoglądamy na nią zbyt często, traci swoją moc, już nie jest dla nas motywacją, przynajmniej tak jest w moim przypadku. Gdy miałam mapę ciągle w jednym, oczywiście widocznym miejscu, to stała się zwykłym obrazem. Z kolei, gdy co jakiś czas zmieniałam jej miejsce, przypominałam sobie o niej i obmyślałam plan jak zrealizować te marzenia.

Kiedy przygotować mapę marzeń?

Mapę marzeń zwykle robi się podczas pierwszego w roku nowiu księżyca. W roku 2019 był to 6 stycznia, a w roku 2020 będzie to 24 styczeń. Niektórzy robią podczas nowiu, niektórzy podczas swoich urodzin, zdecyduj sama kiedy jest dla Ciebie najlepszy czas. Tak naprawdę w cale nie musisz się trzymać tego schematu, możesz to zrobić wtedy, kiedy masz na to ochotę.

Ale..

Dlaczego nów? Ponieważ energia księżyca w nowiu wspiera nowe przedsięwzięcia. Księżyca wtedy przybywa, czyli dokładnie tak jak ma przybywać to, czego pragniemy.

Dlaczego dzień urodzin? Ponieważ dzień naszych urodzin jest dla nas szczególny i magiczny.

Jeśli się spóźnisz podczas pierwszego nowiu, możesz to zrobić w następny.

Jak zrobić mapę marzeń?

Tworząc mapę własnoręcznie nadajemy jej niepowtarzalny charakter oraz pobudzamy obie półkule mózgu. Podczas tworzenia nie ma żadnych ograniczeń, dajmy się ponieść naszej wyobraźni.

Większość osób tworzy mapę na tzw. Siatce Bagua. Jest to kwadrat, który podzielony jest na 9 równych części. Każda z tych części odpowiada za różne aspekty naszego życia.

Innym sposobem, w jaki możemy wykonać mapę marzeń jest astrologiczna mandala. Dzielimy ją na 12 równych części zgodnie z astrologicznymi sektorami.

Czego potrzebujesz do wykonania mapy?

– zdjęć, rysunków, wycinków z gazet

– karton, arkusz papieru, tablica korkowa, na którym będziesz naklejać swoje marzenia.

– Nożyczki

– klej, taśma klejąca

– flamastry, kredki

Schemat mapy

Zacznij od koła życia.

Koło życia jest to narzędzie coacha, które pomaga nam zorientować się w sytuacji życiowej. Niektóre osoby tak bardzo koncentrują się na jednej sferze, że zapominają o pozostałych, a wtedy koło kręci się z trudem. Tworząc mapę marzeń najpierw zaczynam od koła życia, zastanawiam się jak wygląda moje życie teraz i jak chciałabym, aby wyglądało w przyszłości.

Przyjmując, środek koła za 0%, a zewnętrzne jego obramowanie za 100% zaznaczam procentowo poziom mojego zadowolenia z każdego obszaru. W ten sposób widzę co jest dla mnie najważniejsze, które części wpływają na siebie wzajemnie, a w których obszarach chciałabym zwiększyć poziom zadowolenia.

Tworząc mapę marzeń i celów grupuję wszystkie podobne elementy,

Poniżej przykład tworzony za pomocą siatki Bagua

Staram się być jak najbardziej precyzyjna, dokładnie określam o co mi chodzi.

Przykłady jak można zobrazować poszczególne wartości:

JA, zdrowie, samopoczucie

Ten kwadrat jest najważniejszy i od niego zaczynamy konstruowanie mapy. W tym miejscu najlepiej umieścić swoje zdjęcie z okresu kiedy jesteśmy radośni. Jeśli pragniemy coś zmienić to tutaj wklejamy wszystko to, co chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy poprawić nasze zdrowie, opiszmy konkrety, np. zdrowa, zbilansowana dieta, wysportowana figura, co planujemy zrobić, aby to osiągnąć np. siłownia, wykupienie diety itp. W tym kwadracie opisujemy wszystko co jest związane z naszym zdrowiem i samopoczuciem.

– zdrowie psychiczne, cera, włosy, figura, dieta, sport, zęby, wzrok, serce itp.

Bogactwo, pieniądze

W tym kwadracie wklejamy wszystko to co materialne, to co pragniemy sobie kupić. Nie chodzi tu o to, aby wkleić worek z pieniędzmi, tylko o to, aby jasno i precyzyjnie określić, co chcemy sobie za te pieniądze kupić. Czy nowy samochód, telefon, komputer, aparat, czy może zainwestować w swoją wiedzę, kursy, szkolenia, książki, ebooki itp.

Sława, mądrość

To miejsce dla Twojego idola dziedziny, którą się zajmujesz np. jeśli jesteś lekarzem, zdjęcie medycznego autorytetu. Zastanów się czyja znana postać jest Ci bliska, czyj wizerunek oddaje Twoje wartości, jest zgodny z Twoim światopoglądem? Kogo mogłabyś naśladować? Kto jest Twoim guru, idolem?

Związek, miłość

Tutaj znajduje się wszystko co romantyczne. Jeśli jesteś osobą samotną, ta sfera jest dla Ciebie szczególnie ważna. Tu wklejamy tak jakbyśmy chcieli, aby nasz związek, nasze relacje wyglądały.

Rodzice, autorytety

Ten kwadrat symbolizuje nasze pochodzenie. Rodzice, którzy nas wychowali, autorytety, na których się wzorowaliśmy. Warto zadać sobie tutaj pytanie o relacje z naszymi korzeniami, co nam dały, co możemy od nich jeszcze wziąć, co możemy im oddać, a co możemy przekazać dalej.

Dzieci, hobby, twórczość

Kreatywność, to wartość tej części mapy marzeń. Tu rodzą się nie tylko dzieci ale także pomysły. Jeśli planujesz dziecko możesz wkleić zdjęcie niemowlęcia, jeśli nie to skup się na rozrywce, swoich pasjach i hobby. Jakie jest Twoje marzenie z tym związane?

Wiedza, nauka, rozwój

W tej części skupiam się na osobach i miejscach, które dla mnie są symbolem mądrości. Są to osoby duchowne i nie tylko.

Droga, kariera, praca

Symbole sukcesu, jaka jest Twoja droga do zrobienia kariery? Pomyśl, jak byś chciała wyglądać, kim byś chciała być, jakie byłoby Twoje otoczenie, co byś robiła?

Inspiracja, pomocni ludzie, przyjaciele

Fotografie oddanego przyjaciela, zdjęcia osób, od których czerpiemy inspirację, nasza muza.

Drugi sposób wykonania mapy marzeń: astrologiczna mandala.

Wycinamy z kartonu koło i dzielimy na 12 równych części zgodnie z astrologicznymi sektorami nazywanymi domami i postępujemy w podobny sposób- opisując, wklejając zdjęcia z nimi związane.

I dom – ja
II dom – bogactwo, posiadanie
III dom – nauka, mądrość, zrozumienie
IV dom – rodzina, tradycja, korzenie
V dom – dzieci, twórczość, autoekspresja
VI dom – zdrowie, transformacja
VII dom – związki, partnerstwo
VIII dom – seks, władza
IX dom – podróże, studia, poszerzanie horyzontów
X dom – kariera zawodowa, misja, powołanie
XI dom – przyjaciele, marzenia
XII dom – rozwój duchowy

A Ty jak planujesz realizację swoich

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0