confetti falling on kids
Przyjęcia

Animatorka a Opiekunka- różnice

Wielu rodziców myli te dwa pojęcia. Animatorka a Opiekunka to są dwie różne funkcje.

 

Opiekunka

Jak sama nazwa wskazuje opieką nad dziećmi zajmuje się właśnie Opiekunka/ Opiekun. Dba o bezpieczeństwo, zazwyczaj zajmuje się maksymalnie 3 dzieci. Opiekunka przeważnie płacone ma za godzinę pracy a w zakres jej obowiązków wchodzi nie tylko “opieka”, bezpieczeństwo, ale także nakarmienie czy przebranie dziecka. 

Opiekunka spełnia funkcje opiekuńczo-wychowawcze nad dziećmi, zaspokaja potrzeby dzieci i dba o ich usamodzielnianie, wspomaga rozwój dzieci, organizuje wypoczynek.

Zadaniem opiekunki jest przede wszystkim pilnowanie bezpieczeństwa dziecka oraz dbanie o jego potrzeby podczas nieobecności rodziców. Opiekunka wykonuje codzienne czynności związane z pielęgnacją dziecka, odpowiada za jego higienę, kąpiele, mycie, przewijanie, przebieranie, czesanie, pielęgnację środkami kosmetycznymi. Odpowiada również za prawidłowe odżywianie dziecka, podawanie leków jeśli zachodzi taka konieczność, wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych w zastępstwie rodziców.

Do zadań opiekunki należy także zorganizowanie dziecku czasu wolnego poprzez różne zabawy, gry, chodzenie na spacery. Najczęściej od opiekunki oczekuje się takiego doboru zabaw czy zajęć ruchowych, które będą rozwijać zdolności psychomotoryczne dziecka i wpłyną na jego prawidłowy rozwój.

Uwaga opiekunki jest skoncentrowana stricte na danym dziecku/ dzieciach.

Animatorka

Animatorka czasu wolnego świadczy usługi polegające na planowaniu i organizowaniu różnych form spędzania czasu wolnego oraz aktywnego wypoczynku dla osób zatrzymujących się w ośrodkach wczasowych, turystycznych, sanatoryjnych oraz dla dzieci i młodzieży przebywającej w świetlicach środowiskowych, klubach sportowych, domach kultury itp.

Kogo wybrać?

Zależy czego potrzebujesz.

Jeśli pracujesz bądź jesteś na przyjęciu typu wesele i chcesz się w pełni poświęcić tym zajęciom to wybierz opiekunkę/opiekuna. Jeśli jesteś obecny np. na przyjęciu i to Ty będziesz zwracać w 100% uwagę na to, gdzie znajduje się Twoje dziecko, ale chcesz mu zorganizować czas wolny na rozrywkę, zabawy to animator/animatorka jest najlepszym rozwiązaniem.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0